سبک های مختلف دکوراسیون داخلی طرفداران خاص خود دارد. هر شخصی سعی می کند دکوراسیون منزل خود را به سبکی که به آن علاقه دارد، طراحی و چیدمان کند. دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی یکی از سبک های رایج در منازل است. این سبک را در خانه های قدیمی و گذشته زیاد می توان دید. در این پست قصد داریم به دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی بپردازیم؛ که چگونه آن را به نحو احسن طراحی کرده و از آن لذت ببریم. اگر به این سبک از دکوراسیون داخلی علاقه مند هستید، با تزئین همراه باشید.

 

فرش در دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی

از آنجایی که در گذشته کفپوش مناسبی مانند سرامیک وجود نداشته و نشستن و راه رفتن بر روی زمین اتاق ها معمول بوده است، معمولا از فرش برای پاکیزه نگه داشتن فضای اتاق استفاده می کرده اند. این که چه نوع فرشی برای دکوراسیون منزل خود استفاده می کنید، یک امر نسبتا سلیقه ای است و بستگی به علاقه شما دارد. تنها نکته ای که باید به آن توجه کنید، هماهنگی ساختار نقش و نگار و همچنین رنگبندی فرش، با دیگر وسایل مورد استفاده در منزل است. یا فرش را با وسایل دیگر هماهنگ کنید، و یا برعکس. خوشبختانه طرح و رنگ های گوناگونی از سبک های فرش ایرانی وجود دارد.

 

وسایل تزئینی دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی

وسایل تزئینی قدیمی مانند این دوره تنوع زیادی نداشته اند. اما یکی از وسایل تزئینی اساسی در منزل آینه و شمعدان است. تقریبا در هر خانه ایرانی می توان این وسیله زیبا را برای تزئین خانه دید. حتی اگر بسیار قدیمی و از مد افتاده باشد! وجود آینه در تمامی اتاق ها، حتی در اتاق پذیرایی، از دیگر علایم خانه های سنتی است. توجه داشته باشید که آینه ها با قابی چوبی و زیبا مزیین شده باشند.

از دیگر وسایل تزئینی می توان به انواع سفال های سنتی و حتی لعابی نقاشی شده اشاره کرد. از این وسایل به راحتی می توانید برای تزئین منزل استفاده کنید. در این مورد دست شما باز است و انواع گوناگون آن در بازار یافت می شود.

 

چیدمان خاص دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی

یکی از شرایطی که در منازل سنتی به وفور یافت می شود و دکوراسیون مدرن از آن اجتناب می کند، طراحی شلوغ فضا است. در دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی معمولا محیط با وسایل و اشیا تزئینی مختلف پر می شود و فضای خالی بسیار کم است. این نکته از نظر دکوراتورهای امروزی تایید نمی شود! ولی در گذشته بر این باور بودند که این نوع طراحی بر صمیمت اعضای خانواده می افزاید. البته این نکته را فراموش نکنید که فضای شلوغ باعث بهم ریختگی ذهن می شود و در همه موارد این موضوع صدق نمی کند. وجود وسایل تزئینی مانند انواع کشکول ها، شمشیرها و مانند آنها تنها ذهن را درگیر می کند. از وسایل بیهوده اجتناب کنید. سماورها و سینی های سنتی ایرانی به خوبی می توانند جایگزین خوبی برای آنها باشند

پرده در دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی

پرده ها از نکات فراموش نشدنی این سبک از طراحی داخلی هستند. در گذشته از پرده ها تنها برای پوشاندن و زیبایی پنجره ها استفاده نمی شد! پرده در دکوراسیون سنتی ایرانی در هر کجای منزل که فضای خالی بر روی دیوار وجود داشت، به کار می رفت. پرده ها جزئی تزئینی در منازل بودند. حتما شما هم پرده های سبز رنگ با بته جقه‌های قرمز، مخمل زرشکی با شرابه های طلایی و پرده‌های سرمه دوزی دستی را دیده اید. این نوع پرده ها برای فضای سنتی شما بسیار مناسب است.

 

مبلمان دکوراسیون داخلی سنتی ایرانی

در گذشته خبری از مبلمان های مدرن امروزی نبوده است. در این مورد هم سلیقه زیبای ایرانیان شکوفا بوده و از مخده ها (بالشت های بزرگ برای لم دادن) بهره گرفته شده است. هرچند در گذشته نزدیک تخت های استراحتی و نشیمن از فرهنگ اعراب به دکوراسیون ایرانی اضافه شده است! ولی نوع و رنگ پارچه های استفاده شده، می تواند ایرانی باشد. یک میز منبت کاری شده کنار آنها، فضایی سنتی را در اختیار شما می گذارد.

 

انتخاب جزئیات دکوراسیون سنتی ایرانی

در آخر باید به این نکته اشاره کرد که در جزئیات هماهنگی را رعایت کنید. رمیزی ها، پارچه مخده ها و تخت ها، نوع و رنگ پرده ها را با هم هماهنگ کنید. در چیدمان وسایل توجه خاصی کنید. در دکوراسیون سنتی ایرانی یکی از اصول طراحی، دسترسی آسان به وسایل است. وسایل مورد نیاز روزمره را در دسترس قرار دهید. مانند جای سماور، میزهای کمکی برای مهمان ها و حتی یک فضای بزرگ خالی برای مهمانی های بزرگ در نظر بگیرید.

اگر بخواهیم نمونه های خوبی از این سبک دکوراسیون را به شما معرفی کنیم، می توان از نام های آشنایی مانند کاخ صاحبقرانیه تهران، بروجردی های کاشان و زینت الملوک «نارنجستان» شیراز به کار برد. نمونه های زیبا و دقیق از دکوراسیون سنتی ایرانی که با دیدن آنها می توانید دکوراسیون سنتی خود را تکمیل کنید.